Svetimkūnių, lūžgalių, kaiščių ir kultinių įklotų išėmimas

Kartais nutinka taip, kad endodontinio gydymo metu atsiskiria kanalui paruošti skirto instrumento dalis. Ji lieka įstrigusi kanale: šaknies viršūnėje, per vidurį ar kanalo įeigoje. Pats savaime toks atsiskyręs instrumento fragmentas nėra pavojingas paciento sveikatai, kadangi instrumentai yra gaminami iš medicininio plieno arba iš nikelio ir titano lydinio, kurie yra inertiški arba neutralūs organizmo audinių atžvilgiu.
Blogybė ta, kad lūžgalys iš dalies užblokuoja šaknies kanalą, bet jo neužpildo, tad aplinkui gali sunktis organizmo skysčiai (kraujas, audinių skystis), kurie yra puiki mitybinė terpė mikrobams veistis. Tokio danties išlikimo prognozė priklauso nuo daug sąlygų. Tarkim, nuo to, kokiame kanale lūžgalys įstringa – ar jame buvo gyvybinga pulpa, ar dantis yra su infekcija, pergydomas. Svarbu ir tai, kokiame kanalo paruošimo etape tai įvyksta: ar pačioje pradžioje, kuomet gausu nešvarumų, ar pabaigoje, prieš kanalo plombavimą. Suprantama, kad gydymo pradžioje ir nešvariame kanale atsiskyręs ir įstrigęs instrumentas labiau blogina danties gyvavimo prognozę nei nulūžęs gydymo pabaigoje arba kanale su gyvybinga pulpa.

Ar įmanoma išimti lūžgalį?
Taip, jei jis įstrigo lengvai, pirmajame arba viduriniame kanalo įeigos trečdalyje, taip pat jei kanalas yra tiesus. Jei lūžgalys yra stipriai įsisriegęs, įstrigo kanalo viršūnėje arba yra už šaknies linkio, išimti jį bus labai sunku arba neįmanoma. Tokiu atveju tenka išplatinti ir dezinfekuoti kanalą, kuriame yra lūžgalys arba mėginti praeiti kanalą šalia lūžgalio. Net ir nepavykus išimti lūžgalio ar praeiti kanalo šalia, galima plombuoti kanalą, įtraukiant lūžgalį į kanalo užpildo sudėtį, arba plombuoti kanalą iki lūžgalio ir stebėti tokį dantį. Tinkamai sutvarkius problemą, dantis turi daug potencialo atsistatyti ir normaliai funkcionuoti.

Endodontinį pergydymą taip pat apsunkina metalo ar cirkonio oksido keramikos kaiščiai ir kultiniai įklotai. Storų, ilgų, nerūdijančio plieno kaiščių, įklijuotų derviniu cementu, geriau net nemėginti išimti, nes tai gali baigtis likusio danties vainiko arba šaknies atlūžimu arba skilimu. Tuomet tokį dantį tektų šalinti.

Kuomet šaknies viršūnės srityje yra infekcijos židinys ir dantis turi minėtą kaištį arba viršūnėje yra įstrigęs lūžgalys, o kanalo neįmanoma sutvarkyti, gelbsti šaknies viršūnės rezekcijos operacija.

Patyręs endodontas arba endodontijoje besispecializuojantis gydytojas odontologas tikrai įvertins tokios procedūros galimos naudos ir rizikos santykį ir aptars danties gydymo galimybes su jumis.

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Jei endodontui nulūžo instrumentas, ar tai reiškia, kad jam trūksta patirties?

Deja, endodontiniai instrumentai atsiskiria ir lūžta kiekvienam endodontiją praktikuojančiam gydytojui. Gydytojo patirtis irgi svarbi: gebėjimas įvertinti kanalo siaurumą, linkius, parinkti tam tinkamiausius instrumentus, kruopščiai stebėti juos kiekvieno gydymo etapo metu.

Ar šaknies kanale nulūžęs instrumentas nepateks į kraujotaką ir nenukeliaus į gyvybiškai svarbius organus?

Tokio įvykio tikimybė lygi nuliui. Paprastai nulūžta ar atsiskiria instrumentas, kurio viršūnė įstringa tarp šaknies sienelių ir jis lieka stabilus. Be to, šaknies kanalas turi viršūninį susiaurėjimą, kuris esant laisvam lūžgaliui, jį sulaikytų nuo patekimo į aplink šaknį esančius audinius. Tiesa, yra atvejų, kuomet lūžgalys praeina per atvirą šaknies viršūnę, ten lieka ir apauga jungiamuoju audiniu (inkapsuliuojasi).

Ar lūžgalį visada būtina pašalinti iš šaknies kanalo?

Jei lūžgalis yra pradiniame ar viduriniame šaknies trečdalyje, tą padaryti nėra labai sudėtinga. Tačiau jei jis lokalizuojasi šaknies viršūnėje arba už šaknies kanalo linkio, tai padaryti gali būti neįmanoma. Pasitaiko tokių nemalonių komplikacijų, kai bandant išimti lūžgalį, prakiurdoma šaknis, todėl svarbu įverti šaknies anatomiją, lūžgalio išėmimo galimas rizikas ir pasverti tokios procedūros naudos ir galimų komplikacijų santykį.

Dažniausiai tada plombuojame kanalą iki lūžgalio, o dantį stebime. Esant infekcinėms komplikacijoms, gelbsti šaknies viršūnės chirurgija.

Ar yra tokių endodontinių instrumentų, kurie nelūžta?

Deja, nėra. Vieni lūžta staiga, kiti, prie lūždami, atlaisvėja. Tai nesunku pastebėti ir tokį instrumentą išmesti.

Ar nulūžęs instrumentas nepypsės lėktuvo patikros kontrolėje?

Ne, nes per mažas metalo kiekis.

Ar jausiu metalo skonį burnoje?

Ne, nes instrumentas yra kanalo viduje.

Ar galima atstatant dantį nenaudoti kultinių įklotų, kuriuos labai sunku ar neįmanoma išimti?

Tikrai taip. Metalo kultiniai įklotai turi likti odontologijos istorijos vadovėliuose, o ne šiuolaikinėje praktikoje. Ne tik dėl to, kad jų dažnai neįmanoma išimti ir atlikti endodontinį pergydymą, bet ir dėl to, kad metalas yra žymiai kietesnis už dentiną, dėl to apkrovų metu skyla danties šaknis ir telieka ją išrauti.

Kokios medžiagos gali būti naudojamos danties vainiko atstatymui, jeigu ne metalas?

Šiuolaikiškiausias sprendimas – naudoti stiklo pluošto skaidulomis užpildytus kompozitus ir palikti kanaluose endodontinį užpildą arba, jeigu reikia, frezuotus stiklo pluošto kaiščius, kuriuos reikalui esant galima pašalinti iš šaknies kanalo.

Paslaugų kainos