Kartais nutinka taip, kad endodontinio gydymo metu atsiskiria kanalui paruošti skirto instrumento dalis. Ji lieka įstrigusi kanale: šaknies viršūnėje, per vidurį ar kanalo įeigoje. Pats savaime toks atsiskyręs instrumento fragmentas nėra pavojingas paciento sveikatai, kadangi instrumentai yra gaminami iš medicininio plieno arba iš nikelio ir titano lydinio, kurie yra inertiški arba neutralūs organizmo audinių atžvilgiu.
Blogybė ta, kad lūžgalys iš dalies užblokuoja šaknies kanalą, bet jo neužpildo, tad aplinkui gali sunktis organizmo skysčiai (kraujas, audinių skystis), kurie yra puiki mitybinė terpė mikrobams veistis. Tokio danties išlikimo prognozė priklauso nuo daug sąlygų. Tarkim, nuo to, kokiame kanale lūžgalys įstringa – ar jame buvo gyvybinga pulpa, ar dantis yra su infekcija, pergydomas. Svarbu ir tai, kokiame kanalo paruošimo etape tai įvyksta: ar pačioje pradžioje, kuomet gausu nešvarumų, ar pabaigoje, prieš kanalo plombavimą. Suprantama, kad gydymo pradžioje ir nešvariame kanale atsiskyręs ir įstrigęs instrumentas labiau blogina danties gyvavimo prognozę nei nulūžęs gydymo pabaigoje arba kanale su gyvybinga pulpa.
Ar įmanoma išimti lūžgalį?
Taip, jei jis įstrigo lengvai, pirmajame arba viduriniame kanalo įeigos trečdalyje, taip pat jei kanalas yra tiesus. Jei lūžgalys yra stipriai įsisriegęs, įstrigo kanalo viršūnėje arba yra už šaknies linkio, išimti jį bus labai sunku arba neįmanoma. Tokiu atveju tenka išplatinti ir dezinfekuoti kanalą, kuriame yra lūžgalys arba mėginti praeiti kanalą šalia lūžgalio. Net ir nepavykus išimti lūžgalio ar praeiti kanalo šalia, galima plombuoti kanalą, įtraukiant lūžgalį į kanalo užpildo sudėtį, arba plombuoti kanalą iki lūžgalio ir stebėti tokį dantį. Tinkamai sutvarkius problemą, dantis turi daug potencialo atsistatyti ir normaliai funkcionuoti.
Endodontinį pergydymą taip pat apsunkina metalo ar cirkonio oksido keramikos kaiščiai ir kultiniai įklotai. Storų, ilgų, nerūdijančio plieno kaiščių, įklijuotų derviniu cementu, geriau net nemėginti išimti, nes tai gali baigtis likusio danties vainiko arba šaknies atlūžimu arba skilimu. Tuomet tokį dantį tektų šalinti.
Kuomet šaknies viršūnės srityje yra infekcijos židinys ir dantis turi minėtą kaištį arba viršūnėje yra įstrigęs lūžgalys, o kanalo neįmanoma sutvarkyti, gelbsti šaknies viršūnės rezekcijos operacija.
Patyręs endodontas arba endodontijoje besispecializuojantis gydytojas odontologas tikrai įvertins tokios procedūros galimos naudos ir rizikos santykį ir aptars danties gydymo galimybes su jumis.