Kanalų endodontinis pergydymas

Kartais kanalus tenka pergydyti.

Priežasčių tam gali būti daug: danties skausmas, pasikartojanti infekcija, pralaidžios danties vainiko restauracijos, nesurasti, nepakankamai išvalyti arba nekokybiškai užplombuoti šaknų kanalai, nulūžę ir kanale įstrigę instrumentai, kiaurymės, atsiradusios, kai dantis pragręžiamas už jo ribų, – visa tai neretai lemia, kad anksčiau gydytus kanalus tenka iš naujo pergydyti. Dentalinis mikroskopas bei kūginio pluošto kompiuterinė tomografija (KPKT arba 3D) padeda kokybiškai, tiksliai ir greičiau atlikti endodontinį pergydymą.

Pergydyti kanalus yra sudėtingiau nei juos išgydyti, todėl prieš pradėdamas procedūras, endodontas turėtų įvertinti danties prognozę ir pergydymo keliamą riziką bei aptarti tai su pacientu. Pergydymas reikalauja išskirtinio kruopštumo, nuolat atnaujinamų žinių, gydytojo patirties ir tinkamų instrumentų bei medžiagų (įvairių rankinių ir rotacinių bei ultragarsinių instrumentų sistemos, lūžgalių išėmimo rinkinių, biokeraminių šaknies kanalų užpildymo medžiagų, diagnostinių sistemų ir kt.).

Todėl  neretai siūloma eiti lengvesniu keliu – šalinti tokius dantis ir į jų vietą sukti implantus. Tačiau implantas yra svetimas paciento organizmui, jis neturi išorinio paviršiaus inervacijos, jautrumo, todėl kramtymo pojūtis yra visai kitoks. Be to, implantai – ne amžini, pasitaiko jų lūžių, gali įsimesti ir greitai progresuoti infekcija aplink implantą (periimplantitas). Kilus problemoms, įsukti naują implantą gali būti sudėtinga, o kartais – ir neįmanoma. Taigi, tikrai verta kuo ilgiau saugoti savus dantis, o implantaciją pasitelkti kaip paskutinę galimybę.

Svarbu įsidėmėti, kad kanalų pergydymo sėkmė priklauso ne tik nuo jų gydymo kokybės, bet ir nuo galutinės restauracijos. Todėl geriausia, kai visi gydymo etapai atliekami toje pačioje klinikoje aukštos kvalifikacijos specialistų.

Kodėl prireikia kanalų pergydymo?

Odontologui stokojant įgūdžių ar dirbant be mikroskopo, dažnai surandami ne visi kanalai arba jie ne iki galo išvalomi ir juose lieka infekcija. Pergydymo metu jie surandami, išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami.

Kiek reikia vizitų endodontiniam pergydymui?

Paprastai reikia dviejų kartų, tačiau gali prireikti ir trijų ar keturių.

Gydymo metu mano danties kanale lūžo instrumentas. Ką daryti?

Neskubėkite šalinti danties. Naudojant specialius įrankius dažnai pavyksta pašalinti lūžusius instrumentus. Net ir tuomet, kai kanalo viršūnėje kyla infekcija, gali būti atliekama rezekcija – infekuota šaknies vieta pašalinama.

Gydytojas kiaurai pragręžė dantį gydymo metu. Ar jį reikės šalinti?

Dažnai tai nėra priežastis šalinti dantį. Specialių medžiagų (MTA) dėka galima uždaryti atsiradusį defektą ir išsaugoti dantį. Svarbiausia tinkamai atlikti tolesnę danties restauraciją. Tam tinka keraminis užklotas, dalinis vainikėlis ar tradicinis stiklo keramikos vainikėlis.

Gydytojas pašalino plombas ir aptiko dantyje įtrūkimą. Ar reikia tokį dantį išrauti?

Tokiose situacijose mums labai pagelbėja dentalinis mikroskopas ir periodonto (dantį supančių audinių) ištyrimas. Kiekvieną klinikinę situaciją vertiname individualiai, turime sėkmingai pergydytų 5-10 metų stebimų klinikinių atvejų.

Ar reikia pergydyti šaknies kanalą, kuomet nedaug kanalą užpildančios medžiagos yra už viršūnės?

Nebūtinai. Jei danties neskauda, nėra pasikartojančios infekcijos požymių, vainiko restauracija hermetiška, tuomet tokį dantį reguliariai stebime.

Krūminiame dantyje aplink vieną šaknį yra židinys, o kitos dvi be patologijos. Ar reikia pergydyti visas šaknis?

Dažniausiai reikia pergydyti visą šaknies kanalų sistemą, t.y. visus kanalus, jei ji prieinama ir neužblokuota metalo įklotais

Ar būtina pergydyti šaknų kanalus, jei planuojamas danties vainikėlis?

Jei dantis turi senų plombų ir planuojamas vainikėlis ar užklotas, būtina išimti senas plombas, ir patikrinti endodontinį  užpildą. Dažnai nutinka, kad dėl mikropralaidumo po plombomis prasideda pakartotinė šaknies kanalų infekcija. Todėl visuomet apžiūrime šaknų kanalų užpildus – ar jie yra hermetiški, ar nėra skysčių prasisunkimo požymių. Jei pastebime pažeidimus, rekomenduojame kanalus pergydyti.

Ar galima plombuoti plomba danties vainiką po endodontinio pergydymo?

Jei yra daug likusių danties vainiko audinių, o ertmė – vien kramtomajame paviršiuje, galima plombuoti. Bet jei ėduonis yra pažeidęs danties vainiko tarpdančio sienelę arba trūksta dalies danties gumburo, tuomet, siekiant išvengti danties vainiko lūžio, rekomenduojame porceliano restauraciją, padengiančią visą kramtomąjį paviršių

Gal paprasčiau ištraukti probleminį dantį ir įsukti implantą per vieną procedūrą?

Dantis ir implantas – labai skirtingi gydymo variantai. Joks implantas nebus toks komfortiškas kaip nuosavas dantis. Be to, kokybiškai pergydžius kanalus ir atlikus teisingą galutinę restauraciją, dantų išgyvenamumo prognozė dažnai būna palankesnė negu implantų.

Paslaugų kainos