Endodontija – endodontologo paslaugos

Endodontinis gydymas – ypatingo kruopštumo ir sterilumo (aseptikos) reikalaujantis darbas. Jam atlikti reikalingas ne tik patyręs, šią odontologijos sritį išmanantis gydytojas odontologas (arba specialistas endodontologas, endodontas), bet ir speciali įranga bei medžiagos.

Šaknies kanalo skersmuo dažnai neviršija milimetro, o žmogaus akis negeba pamatyti tokių mažų objektų, tad siekiant kokybiškai gydyti ir pergydyti dantų šaknų kanalus turi būti pasitelktas dentalinis mikroskopas. Rekomenduojama klinikoje turėti ir 3D rentgeno įrangą, ji padeda aptikti papildomus kanalus ir jų atšakas, tiksliau diagnozuoti šaknų lūžius, skilimus bei kitas endodontines komplikacijas, įvertinti viršutinio žandikaulio sinuso, apatinio žandikaulio nervo kanalo ir dantų šaknų santykį, kiek arti jie yra vienas kito. Visa tai padeda išvengti komplikacijų.

Ne mažiau svarbu dirbant užtikrinti visišką gydomo danties izoliaciją ir sukurti švarią ir sterilią (aseptinę) aplinką. Nepašalinta ar naujai įnešta infekcija gali užprogramuoti komplikacijas, dėl kurių teks pergydyti dantų šaknų kanalus. Tai vadinama kanalų revizija arba pergydymu. Ši procedūra yra sudėtinga ir ne visuomet sėkminga, todėl kanalus reikėtų gydyti optimaliai kruopščiai ir atsakingai pačioje pradžioje, t. y. atliekant pirminį dantų šaknų kanalų gydymą.

Dažnas žinome, kas yra dantų kanalų gydymas ir pergydymas (endodontija). Daug odontologijos klinikų teikia tokias paslaugas, tarp jų – ir mūsų klinika „Privati praktika“. Kodėl verta rinktis endodontijos paslaugą mūsų klinikoje? Ką turime tokio išskirtinio, ko nėra kitur?

Visų pirma, mūsų klinikoje dantų šaknų kanalų gydymą ir pergydymą atlieka dantų gydytojas, kuris 20 metų specializuojasi toje srityje, taip pat puikiai išmano ir bendrąją odontologiją. Planuojant gydymą bei jo metu paprastai iškyla papildomų su tiesioginiu gydymu nesusijusių problemų ir klausimų, pavyzdžiui: ar verta dantį atstatyti ar restauruoti po endodontinio gydymo, o gal jį prasmingiau rauti ir implantuoti? Kuo įvairiapusiškesnė gydytojo patirtis, tuo lengviau jam rasti optimaliausius sprendimus kiekvienu konkrečiu atveju.

Prieš gydymą reikia nuimti senas restauracijas (vainikėlius, užklotus, tiltinius protezus) bei pagaminti laikinas restauracijas, kad pacientas nebūtų be dantų ir turėtų kuo kramtyti. Dažnai tokią kompleksinę procedūrą atlieka du gydytojai. Mūsų klinikoje tai atliks vienas ir tas pats gydytojas. Taip sumažėja vizitų, taupomas paciento laikas, išvengiama nereikalingos anestezijos. Taip pat tenka atstatyti dantį prieš šaknų kanalų gydymą, kad būtų įmanoma danties ertmes izoliuoti nuo seilių ir burnos aplinkos (tai atliks dantų šaknis gydantis gydytojas).

Pasitaiko klinikinių situacijų, kai įprasta endodontija nepasiekiame gero rezultato, gydymas komplikuojasi. Tuomet galime atlikti danties šaknies viršūnės operaciją bei pasiekti puikų klinikinį rezultatą. Kartais išvalius kariozinius audinius pasirodo, kad galima išsaugoti danties pulpą, o dantį galima užplombuoti.

Visa tai ir daugiau mūsų klinikoje atlieka gydytojas, kuris turi daugiametę patirtį ir platesnį, danties šaknies kanalu neapsiribojantį klinikinį požiūrį, nuolat gilinasi ir tobulėja odontologijos srityje, o taip pat gerbia pacientą ir atsižvelgia į jo lūkesčius bei norus – šie yra esminiai ir lemiami sudarant gydymo planą ir pasirenkant gydymo taktiką.

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Gydytojas siūlo šalinti negyvą dantį ir dėti implantą. Ar sutikti?

Kartais mes galim suteikti dančiui „antrą gyvenimą“, tad prieš gydymą būtina įvertinti galimą prognozę. Atlikus šaknų kanalų pergydymą, svarbu dantį tinkamai restauruoti, nes nuo galutinės konstrukcijos labai priklauso gydymo sėkmė. Tarkim, danties plombavimas suteikia trumpalaikį rezultatą, o restauruojant jį užklotu ar daliniu vainikėliu, prognozė kur kas geresnė. Svarbu tokį dantį nuolat stebėti – kartą per metus užsukti profilaktiškai patikrinti ir padaryti kokybiškas skaitmeninės rentgeno nuotraukas.

Ar man skaudės po procedūros?

Stipriai juntamo skausmo nebus, bet apie savaitę galite jausti nedidelį maudimą.

Kiek vizitų prireikia norint išgydyti danties šaknies kanalus?

Neretai užtenka vieno vizito. Jo metu naudojant mikroskopą kanalai išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami specialia kanalų plombavimo medžiaga – karšta gutaperča.
Jei uždegimas išplitęs, juntamas skausmas, gydymas atliekamas per keletą vizitų. Pergydant pirmo vizito surandami neišgydyti kanalai, vėliau gydymas atliekamas įprasta tvarka.

Gydymo metu mano danties kanale lūžo instrumentas. Ką daryti?

Neskubėkite šalinti danties. Naudojant specialius įrankius dažnai pavyksta pašalinti lūžusius instrumentus. Net ir tuomet, kai kanalo viršūnėje kyla infekcija, gali būti atliekama rezekcija – infekuota šaknies vieta pašalinama.

Kodėl prireikia kanalų pergydymo?

Odontologui stokojant įgūdžių ar dirbant be mikroskopo, dažnai surandami ne visi kanalai arba jie ne iki galo išvalomi ir juose lieka infekcija. Pergydymo metu jie surandami, išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami.

Ar po kanalų gydymo galima dantį atkurti plombuojant?

Dėl plombinės medžiagos elastinių savybių, laikui bėgant plomboje atsiranda mikropralaidumas, o tai dažnai tampa antrinio karieso atsiradimo priežastimi. Plombinė medžiaga mechaniškai neapsaugo danties kramtymo metu, dėl to neretai šaknis skyla, tad dantį tenka šalinti ir dėti implantą. Mes rekomenduojame atkurti dantis naudojant keraminius užklotus (angl. onlay). Jų mechaninės savybės prilygsta natūraliam emaliui, o tai apsaugo nuo antrinio karieso bei danties lūžio.

Ar tai skausminga procedūra?

Ne, nes atliekamas visiškas nuskausminimas, o dantis izoliuojamas apsaugine guma (koferdamo sistema), kuri sukuria švarų darbo lauką.

Ar būtina naudoti mikroskopą?

Taip. Norint kokybiškai kanalus išvalyti, dezinfekuoti ir užplombuoti, mikroskopas yra vienas iš svarbiausių darbo įrankių.

Ar man reikia endodontinio gydymo?

Endodontinis gydymas yra būtinas, kai pulpa yra infekuojama ir susidaro uždegimas. Uždegimas ar infekcija gali kilti dėl įvairių priežasčių: kariozinio pažeidimo, karieso atsiradimo po senomis plombomis ir vainikėliais, prieš tai nekokybiškai atlikto šaknų kanalų gydymo.

Gydytojas kiaurai pragręžė dantį gydymo metu. Ar jį reikės šalinti?

Dažnai tai nėra priežastis šalinti dantį. Specialių medžiagų (MTA) dėka galima uždaryti atsiradusį defektą ir išsaugoti dantį. Svarbiausia tinkamai atlikti tolesnę danties restauraciją. Tam tinka keraminis užklotas, dalinis vainikėlis ar tradicinis stiklo keramikos vainikėlis.

Paslaugų kainos