Estetinis funkcinis plombavimas

Dantys – labai svarbi mūsų grožio dalis.

Estetiškai turi atrodyti ne tik priekiniai, bet ir krūminiai (galiniai) dantys. Mes šypsomės, kalbamės, mėgaujamės maistu – viso šito negalėtume daryti be dantų. Dažniausiai žmonės nori gražių priekinių dantų, tačiau galiniai dantys taip pat neturėtų būti pamiršti, kitaip burna atrodys tarsi nebaigtas paveikslas, kai priekis spindi, o gale matosi nudilimai, ėduonis, senos nutrupėjusios restauracijos. Estetika pasiekė ir galinius dantis: atkuriama anatomija su vagelėmis ir kauburais. Tai tarsi upės tarp kalnų viršūnių – visai kaip gamtoje.

Kad dantis atrodytų kuo natūralesnis, plombuodami naudojame specialius dažus, skirtingų atspalvių plombas, tai leidžia išgauti puikų estetinį vaizdą.
Bet jei visą dėmesį skirsime grožiui ir netinkamai suplanuosime gydymą, susidursime su funkciniais klausimais: po plombavimo dantis gali būti per aukštas arba nekontaktuoti sukandimo metu. Taip pat jeigu bus netaisyklingai atkurta šoninė sienelė ir kontaktas su kaimyniniu dantim, valgant maistas gali strigti tarpdančiuose. Tai funkciniai aspektai: kiekvienas dantis sukandimo metu turi turėti tam tikrą skaičių kontaktinių taškų su dančiu, į kurį remiasi. Tik tuomet mes galime kramtyti maistą. Po plombavimo iš karto turėtumėte jaustis komfortiškai sukąsdami ir kramtydami. Nereikia tikėtis, kad su laiku plombos prisitaikys, „prisitrins“. Jei restauracija bus per aukšta, kentės priešingo žandikaulio dantys ir pats restauruotas dantis. Dantį gali pradėti skaudėti, bus nemalonu sukąsti. Tokia plomba gali sukelti nervo uždegimą ar danties lūžį. Šoniniai judesiai tokie pat svarbūs, kaip ir vertikalūs. Dėka jų mes apsaugome priekinius dantis, kurie nedalyvauja kramtant kietą maistą.

Estetinis funkcinis plombavimas sujungia iš pažiūros dvi visiškai skirtingas sritis: grožį ir funkciją. Todėl plombavimas nėra tik „skylės uždarymas“. Tai visiškas danties atkūrimas ir funkcijos atstatymas.

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Ar yra skirtumas tarp plombavimo ir estetinio plombavimo?

Esminio skirtumo nėra, nes kiekvienas plombavimas turėtų būti estetinis. Paprastai estetiniu plombavimu vadinamas priekinių dantų padengimas plombine medžiaga. Tai greitas būdas atkurti gražią šypseną, deja, jo tarnavimo laikas gana trumpas. Plomba dėl savo medžiaginių savybių maždaug po pusės metų praranda blizgesį, išryškėja geltonos jos jungties su dantimi linijos, atskyla maži fragmentai. Mes rekomenduojame šypseną atkurti porceliano laminačių pagalba. Jos savo estetinėmis ir funkcinėmis savybėmis labiausiai panašios į natūralius dantis, joms nereikia specialios priežiūros, o savybės nesikeičia per visą tarnavimo laikotarpį.

Kuo skiriasi funkcinis plombavimas nuo paprasto?

Kiekviena restauracija, kiekviena plomba turėtų būti ir estetiška, ir funkcionali. Negalima išgręžus skylę dantyje, ją tiesiog uždaryti plomba ir palikti paviršių lygų tarsi stalą. Tokia restauracija neatliks savo funkcijų ir atrodys labai nenatūraliai. Plombuojant dantį reikia kiek įmanoma atkurti jo anatomiją, išmodeliuoti gumburus, vageles, šlaitus. Tik taip dantis toliau galės burnoje visavertiškai kramtyti ir užtikrinti tinkamą sąkandį.

Kodėl svarbu plombuojant dantis tinkamai atkurti jų aukštį?

Jeigu paliksime per aukštą plombą, pacientas ją jaus, bus nepatogu sukąsti, o ilgainiui dantį pradės skaudėti sukandimo metu. Jeigu plombą paliksime per žemą, tuomet dantis nevisavertiškai dalyvaus kramtyme bei sukandime.

Ar yra skirtumas, kokią plombą naudoja mano odontologas?

Dauguma šiuolaikinių kompozitinių plombų yra patikimos. Mes naudojame tiktai aukščiausios (premium) klasės kompozitus, kurie pasižymi geromis optinėmis, estetinėmis ir mechaninėmis savybėmis.

Kiek tarnauja plombos?

Plombos tarnavimo trukmė – 5-10 metų. Ji priklauso nuo to, kiek prarasta nuosavo danties audinio, nuo plombos dydžio. Jei tenka plombuoti dideles ertmes, mes rekomenduojame porceliano užklotus (angl. onlay). Jų tarnavimo trukmė yra dvigubai ilgesnė ir jie nereikalauja specialios priežiūros.

Ar plomboms reikia priežiūros?

Taip. Plombos medžiaga yra gana minkšta, tad ji dėvisi, praranda blizgesį, trupa. Todėl būtina reguliariai, bent kartą į metus, atlikti burnos higienos procedūrą, plombas nupoliruoti.

Ar plombavimo metu pilnai išvalomas kariesas?

Kokybės kontrolei naudojama optika ir specialūs dažai, kurie parodo tikrą būklę. Todėl Jūs galite būti ramūs dėl pašalinto karieso.

Kodėl danties plombavimas kartais trunka net kelias valandas?

Danties gydymas, karieso išvalymas ir ertmės restauravimas yra kruopštumo ir atidumo reikalaujanti procedūra. Pirmiausia mes turime atsargiai išvalyti pažeistus audinius arba pašalinti seną restauraciją (jeigu dantis jau yra plombuotas). Tą darydami naudojame didinančią optiką arba mikroskopą, kad geriau matytume pažeistus audinius, senų restauracijų ribas. Tuomet, gerai paruošę ertmę, turime ne tik ją užpildyti kompozitu, bet ir kiek įmanoma natūraliau atkurti danties anatomiją. Tada dar reikia patikrinti ir pritaikyti restauracijos aukštį, kad dantis būtų patogus sukąsti ir kramtyti.

Po plombavimo man kraujuoja dantenos. Kodėl tai nutinka?

Plomba ir dantis turi susijungti vienoje linijoje. Jei paliekamas kabantis kraštas arba plombinė medžiaga nuteka ant šaknies paviršiaus, ta vieta yra nuolat dirginama ir dėl to kraujuoja.
Tai dažnai nutinka po priekinių dantų estetinio plombavimo. Mes rekomenduojame įvertinti ilgalaikę perspektyvą ir rinktis dantų laminates.

Po plombavimo tarp dantų stringa maistas. Ar tai normalu?

Ne, maistas neturi strigti, o tarpdančių siūlas neturėtų plyšti ar šerpetuoti juos valant. Kiekvienas tarpdantis yra skirtingas, priklausomai nuo dantų grupes. Kontakto vieta skiriasi ne tik savo forma bet ir aukščiu, todėl plombuojant būtina tiksliai atkurti prarastus danties audinius. Deja, esant dideliems defektams, to padaryti faktiškai neįmanoma. Geriausia dantis atstatyti keraminiais užklotais (angl. onlay.). Jie maksimaliai tiksliai atkuria ne tik danties anatomiją, bet ir taisyklingą sąkandį (okliuziją).

Paslaugų kainos