Endodontija/ kanalų gydymas ir pergydymas

Endodontija – tai odontologijos sritis, kurios specializacija danties šaknų kanalų gydymas. Kokybiškai išgydyti dantų šaknų kanalai yra tarsi statinio pamatas – nematomas, bet labai svarbus konstrukcijos ilgaamžiškumui. Vis dėlto gerą ilgalaikį rezultatą lemia visi etapai – pradedant endodontija, baigiant galutinės restauracijos kokybe.

Endodontinis gydymas – ypatingo kruopštumo ir sterilumo (aseptikos) reikalaujantis darbas. Jam atlikti reikalingas ne tik patyręs, šią odontologijos sritį išmanantis gydytojas odontologas (arba specialistas endodontologas, endodontas), bet ir speciali įranga bei medžiagos.

 

Norėčiau pasitarti

Danties kanalų gydymas, arba pirminė endodontija

Kokybiškai pagydyti dantų šaknų kanalai yra tarsi statinio pamatas – nematomas, bet labai svarbus konstrukcijos ilgaamžiškumui. Vis dėlto gerą danties prognozę lemia visi etapai – pradedant endodontija, baigiant galutinės restauracijos kokybe.

PLAČIAU

Kanalų endodontinis pergydymas

Užlūžę instrumentai, likę kaiščiai, ne iki galo išvalyti ar tiesiog nepastebėti kanalai – šios ir kitos priežastys neretai lemia, kad anksčiau išgydytus kanalus tenka iš naujo pergydyti.

PLAČIAU

Danties šaknies viršūnės chirurgija

Suteikite dančiui antrą gyvenimą

Dėl nekokybiško kanalų gydymo ir galutinio protezavimo išsivysčius uždegimui neretai siūloma dantį šalinti ir į jo vietą sriegti implantą. Neskubėkite to daryti nepasitarę su patyrusiu endochirurgu.

Plačiau

Lūžusių implanto varžtelių išėmimas

Kodėl lūžta implanto varžteliai?
Vieni implantų gamintojai yra įsivertinę tokią riziką ir sukūrę stabilesnio dizaino atramines dalis bei storesnius varžtelius, kiti – ne, tad tokio atvejo tikimybė priklauso ir nuo implantų gamintojo. Kartais prisukant varžtelį panaudojama per didelė jėga (tam yra griežtos rekomendacijos) arba naudojamos per ilgos, neapskaičiuotos protezavimo konstrukcijos.

Plačiau

Svetimkūnių, lūžgalių, kaiščių ir kultinių įklotų išėmimas

Ar įmanoma išimti lūžgalį?
Patyręs endodontas arba endodontijoje besispecializuojantis gydytojas odontologas tikrai įvertins tokios procedūros galimos naudos ir rizikos santykį ir aptars danties gydymo galimybes su jumis.

Plačiau

DUK

Ar man reikia endodontinio gydymo?

Endodontinis gydymas yra būtinas, kai pulpa yra infekuojama ir susidaro uždegimas. Uždegimas ar infekcija gali kilti dėl įvairių priežasčių: kariozinio pažeidimo, karieso atsiradimo po senomis plombomis ir vainikėliais, prieš tai nekokybiškai atlikto šaknų kanalų gydymo.

Kiek vizitų prireikia norint išgydyti danties šaknies kanalus?

Neretai užtenka vieno vizito. Jo metu naudojant mikroskopą kanalai išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami specialia kanalų plombavimo medžiaga – karšta gutaperča.
Jei uždegimas išplitęs, juntamas skausmas, gydymas atliekamas per keletą vizitų. Pergydant pirmo vizito surandami neišgydyti kanalai, vėliau gydymas atliekamas įprasta tvarka.

Man protezuos vainikėliais ir tiltais dantis, ar būtinai reikia pašalinti nervus iš protezuojamų dantų?

Sveika danties pulpa (populiariai vadinama „nervu“) yra geriausias danties šaknies kanalo užpildas. Danties pulpa gamina dentiną, kuris suteikia dančiui tvirtumo, turi imuninių ląstelių, kurios sulaiko ir sunaikina į pulpą per dentino kanalėlius bei danties įtrūkius patenkančius mikroorganizmus. Todėl protezuojant ar restauruojant dantis visuomet reikia stengtis išsaugoti danties pulpą.

Ar endodontinis gydymas yra skausmingas?

Danties pulpa yra skausmingas gyvas audinys. Todėl gydymo metu taikoma vietinė nejautra anestetikais, tai leidžia išvengti skausmo.

Ar man skaudės po procedūros?

Stipriai juntamo skausmo nebus, bet apie savaitę galite jausti nedidelį maudimą.

Kodėl prireikia kanalų pergydymo?

Odontologui stokojant įgūdžių ar dirbant be mikroskopo, dažnai surandami ne visi kanalai arba jie ne iki galo išvalomi ir juose lieka infekcija. Pergydymo metu jie surandami, išvalomi, dezinfekuojami ir užplombuojami.

Ar po kanalų gydymo galima dantį atkurti plombuojant?

Dėl plombinės medžiagos elastinių savybių, laikui bėgant plomboje atsiranda mikropralaidumas, o tai dažnai tampa antrinio karieso atsiradimo priežastimi. Plombinė medžiaga mechaniškai neapsaugo danties kramtymo metu, dėl to neretai šaknis skyla, tad dantį tenka šalinti ir dėti implantą. Mes rekomenduojame atkurti dantis naudojant keraminius užklotus (angl. onlay). Jų mechaninės savybės prilygsta natūraliam emaliui, o tai apsaugo nuo antrinio karieso bei danties lūžio.

Ar būtina naudoti mikroskopą?

Taip. Norint kokybiškai kanalus išvalyti, dezinfekuoti ir užplombuoti, mikroskopas yra vienas iš svarbiausių darbo įrankių.

Kodėl reikia kanalų gydymo kontrolės po tam tikro laiko?

Išgydytą dantį būtina stebėti – įvertinti, ar neatsirado pokyčių. Kanalų gydymo ilgalaikė sėkmė priklauso ir nuo galutines restauracijos. Ši turi būti sandari, kad neprasiskverbtų mikrobai ir nekiltų infekcija. Įprastos plombos, deja, ne visuomet yra pakankamai sandarios, todėl mes siūlome biomimetines stiklo keramikos restauracijas.

Paslaugų kainos