Priekinių dantų estetinis plombavimas

Priekiniai dantys yra geriausiai matomi, tad natūralu, kad jų išvaizda pacientams rūpi labiausiai. Pakitusi spalva, netaisyklinga forma, nutrupėję kraštai, senos plombos – visa tai gadina šypsenos žavesį. Spręsti šioms problemoms buvo pradėtas taikyti estetinis plombavimas – populiarus, greitas ir patogus būdas, kai plombuojant specialia sluoksniavimo technika, vieno vizito metu pažeisti, negražūs, aptrupėjusiais kraštais dantys yra sutvarkomi, suteikiant jiems norimą formą, spalvą ir dydį. Šis būdas taip išpopuliarėjo, kad buvo naudojamas ir kaip protezavimo alternatyva, atkuriant pusę ar daugiau prarasto danties.

Vis dėlto kalbant apie estetinį priekinių dantų plombavimą, negalima nepaminėti kelių svarbių dalykų. Visų pirma, kad sąvoka „estetinis plombavimas“ jau yra kiek pasenusi ir netiksli. Mes manome, kad kiekvienas plombavimas turėtų būti estetiškas. Nesvarbu, kalbėtume apie priekinius ar apie krūminius dantis, tai būtų karieso gydymas ar nudilusio kandamojo krašto atstatymas, nedidelė formos korekcija ar didelių senų plombų keitimas.

Taip pat svarbu žinoti, kad šios procedūros rezultatas nėra ilgalaikis, nes jai naudojamas kompozitas yra gerokai trapesnis už danties emalį, greičiau praranda blizgesį, sugeria maisto pigmentus. Kava, raudonas vynas, kitas spalvotas maistas pakeičia dantų spalvą, be to, ilgainiui dantys praranda blizgesį, tarpdančiai patamsėja, tad juos tenka dažnai poliruoti. Taip pat neretai pasitaiko plombų kampučių atskilimų, tampa matoma patamsėjusi plombos ir danties susijungimo riba. Tuomet jau reikia daryti rimtesnes pataisas arba perplombuoti.

Dėl šių priežasčių vadinamąjį estetinį plombavimą rekomenduojam atlikti tik esant nedidelių korekcijų poreikiui – kai reikia atkurti nedidelį kamputį, šiek tiek pataisyti formą, pakeisti nedidelę plombą. Bet ne tuo atveju, kai pažeidimas yra rimtas ir didelis. Šiai procedūrai naudojama kompozitinė medžiaga dėl savo trapumo netinka viso danties atkūrimui.

Taip pat nerekomenduojame taikyti estetinio plombavimo, kai norite rimtesnių šypsenos korekcijų ir tam reikia sutvarkyti kelis priekinius dantis. Tokioms restauracijoms labiau tinka stiklo keramikos laminatės. Tai itin plonos porceliano plokštelės, kurios klijuojamos prie dantų. Jos atrodo kur kas natūraliau, nesugeria pigmento, yra tvirtesnės ir ilgalaikiškesnės, o laminatėmis padengtų dantų priežiūra yra lengvesnė ir paprastesnė nei estetiškai plombuotų. Taigi, prieš renkantis tarp estetinio plombavimo ir keramikinių laminačių, reikia pasvarstyti apie ilgaamžiškumą, patogumą, laiko taupymą nuolatiniams poliravimo vizitams ir pataisoms, o ne tik apie kainą.

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Kuo skiriasi estetinis plombavimas nuo paprasto?

Mes manome, kad niekuo. Kiekvienas plombavimas turėtų būti estetiškas – tiek karieso gydymas, tiek senos plombos keitimas, tiek nedidelės priekinių dantų korekcijos. Jeigu norite didesnių šypsenos pokyčių, rekomenduojame rinktis keramikines dantų laminates, kurios nekeičia spalvos, nepraranda blizgesio ir yra žymiai ilgaamžiškesnės.

Kokį plombavimą geriau rinktis priekiniams dantims – estetinį ar biomimetinį?

Tai nėra skirtingi plombavimo būdai. Vadinamąjį estetinį plombavimą galima atlikti įprastai – sluoksniuojant tą pačią medžiagą arba biomimetiškai – naudojant kelias skirtingo tvirtumo ir elastingumo medžiagas, kad savo mechaninėmis savybėmis atkurtas dantis taptų panašesnis į tikrą. Toks dantis ne tik estetiškai atrodys, bet ir bus tvirtesnis.

Kiek laiko tarnauja estetinis priekinių dantų plombavimas?

Geriausiu atveju – 5-10 metų, bet jei dantis yra netekęs daug savo audinio, jei netyčia jį traumuosite, kąsite ką nors kieto, dalis plombos gali nutrupėti ir anksčiau. Be to, norint išsaugoti estetinį vaizdą, spalvą ir blizgesį, reikės nuolat lankytis pas gydytoją, dantis poliruoti. Net ir gerai prižiūrimas plombas vėliau vis tiek teks keisti, tad geriau iškart rinktis ilgaamžiškesnį būdą – keramikines dantų laminates.

Kiek laiko tarnauja laminatės?

20 ir daugiau metų. Jos nereikalauja specialios priežiūros, kitaip nei plombos.

Noriu gražios šypsenos, kurį būdą rinktis?

Pirmiausia reikia atvykti konsultacijai ir mes įvertinsime jūsų dantis. Jeigu reikia nedidelių formos korekcijų, tikrai galima rinktis plombavimą. Jeigu pokyčių norisi didesnių – keramikines laminates.

Mano dantys kreivi, ar galima tą ištaisyti estetinio plombavimo pagalba?

Jokiais būdais. Jeigu dantys yra nelygūs, geriausia pirma atlikti ortodontinį gydymą ir juos ištiesinti. Jeigu dantis bandoma „ištiesinti“ estetinio plombavimo pagalba, juos teks šlifuoti, dėti storą plombos sluoksnį. Tokie dantys neatrodo natūraliai, yra tarsi išpūsti, jų pojūtis irgi nekoks. Jau nekalbant, kad šlifuojant yra prarandami danties audiniai ir dantys yra silpninami.

Ar laminatės nenukrenta?

Laminatės yra klijuojamos prie danties adheziniu būdu, susidaro labai stipri cheminė jungtis, tad jos laikosi patikimai.

Paslaugų kainos