Dantų ėduonies diagnostika
Dantų ėduonis, arba kariesas, skirtingai nuo kitų ligų, yra tęstinis procesas, kuris, priklausomai nuo sąlygų, gali svyruoti į vieną pusę ar kitą pusę. Kitaip tariant, ne visuomet prasidėjęs kariesas didėja, kartais jis gali ir išnykti, nes gyvo danties ląstelės nuolat atsinaujina.
Dantų karieso diagnozė nėra tokia paprasta procedūra, kaip gali atrodyti, nes reikia įvertinti daug veiksnių. Patys pacientai gali pastebėti tiktai gerokai pažengusį dantų ėduonį, kuomet jau jaučiami simptomai ar pastebimi dideli fiziniai defektai. Diagnozė turi apimti ne vien simptomų nustatymą, reikia įvertinti ir pažeidimų gylį, kurioje ligos vystymosi stadijoje yra židinys, numatyti ir kontroliuoti tolesnius pokyčius. Klaidingai teigiama karieso diagnozė dažnai reiškia bereikalingai taikomą radikalų gydymo būdą, ir atvirkščiai, klaidingai neigiama karieso diagnozė gali nulemti, jog karieso židinys bus toliau paliktas progresuoti. Labai svarbu atskirti, kur kariesas yra aktyvus, o kur stabilizuotas. Stabilizuotą kariesą galime drąsiai palikti stebėti pusei metų, o aktyvaus karieso atveju būtina imtis priemonių nedelsiant.
Dėl to labai svarbu lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą reguliariai. Tai ne tik padeda palaikyti gerą burnos higieną bei sveikatą, bet ir padeda anksčiau aptikti problemas ir jas išspręsti, kol dar nepadaryta didesnė žala.
Dantų ėduonies diagnostikai pasitelkiame paciento apklausą (anamnezę), klinikinę apžiūrą ir papildomus tyrimus: rentgeno nuotraukas, 3D diagnostiką ar diagnostiką mikroskopu, kai matome gerokai padidintą vaizdą.
Anamnezė mums padeda išsiaiškinti paciento bendrą organizmo būklę, mitybos bei higienos įpročius, nusiskundimus dėl atsiradusio dantų skausmo, kramtymo funkcijos sutrikimus ar danties spalvos pakitimus. Pirminio apsilankymo metu labai svarbu išsiaiškinti veiksnius, kurie gali būti susiję su karieso vystymusi: paciento mitybos ir higienos įpročius, jo žinias apie dantų priežiūrą, naudojamas dantų higienos priemones. Apklausos metu išaiškėja paciento nusiskundimai dėl jaučiamo skausmo, jo pobūdžio, trukmės, nustatomi dirgikliai, kurie sukelia dantų skausmą ar jautrumą.
Klinikinės apžiūros metu naudojame veidrodėlį, šviesos šaltinį, dentalinį zondą (aštrų instrumentą, skirtą aptikti suminkštėjusį, demineralizuotą danties audinį), bei didinančią optiką (mikroskopą arba didinančius akinius). Įvertiname danties audinių pigmentaciją (spalvos pakitimą danties audiniuose), paviršiaus vientisumą bei struktūrą (danties kietojo audinio būklę, pokyčius). Taip pat apžiūrime esamas restauracijas. Vertiname plombų sandarumą, jų nusidėvėjimo lygį, vainikėlių tikslumą. Žinoma, negalima susikoncentruoti vien tik į dantis, vertiname ir bendrą burnos sveikatą, dantenų būklę bei sveikatą, įvertiname paciento burnos higieną. Jei reikia, siunčiame vizitui pas burnos higienistą.
Skaitmeninė karieso diagnostika
Vienas iš diagnostikos būdų yra skaitmeninė diagnostika, atliekama 3D skeneriu. Mes naudojame naujausią „3Shape“ skenerį, kuris tiksliai perteikia jūsų dantų ir dantenų vaizdą į kompiuterį ir atvaizduoja 3D modelį. Jį analizuodami galime įvertinti jūsų dantų, restauracijų būklę, nusidėvėjimą, funkcinius kontaktus bei spalvas.
Pasitelkę šiuolaikines technologijas bei kitus diagnostikos metodus, galime aptikti pradines karieso stadijas. Labai svarbu nesuardyti demineralizuoto emalio paviršiaus ir nepažeisti jo vientisumo. Pradinė dantų ėduonies stadija dar turi galimybę stabilizuotis, tai yra iš aktyvios fazės pereiti į stabilią. Kad tai įvyktų, reikia koreguoti mitybos, higienos įpročius, bei nuolat stebėti situaciją. Su 3D skeneriu tą daryti labai lengva. Galime kas pusę metų skenuoti burną ir jos 3D modelį kompiuterio ekrane lengvai bei patogiai palyginti su ankstesniu atvaizdu. Pacientas, pats matydamas teigiamus pokyčius, gali motyvuotis ir ženkliai prisidėti prie savo burnos sveikatos kartu su gydytoju odontologu.
Restauracijų priežiūra
Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą svarbu ne tik dėl burnos būklės sekimo, bet ir dėl restauracijų priežiūros. Plombos, deja, nėra danties audinys ir reikalauja nuolatinės priežiūros. Bent kartą per metus rekomenduojame esamas plombas perpoliruoti, kad jos vėl įgautų blizgesį. Taip jų paviršius tampa lygesnis, slidesnis ir ant jo mažiau kaupiasi apnašos. Nupoliruojamos ir pigmentinės apnašos. Be to, ir burnoje maloniau turėti restauracijas, kurios mažiau skiriasi nuo natūralių dantų ir liečiant liežuviu nėra šiurkščios. Plombų poliravimas atliekamas specialiomis gumytėmis, šepetėliais ar švelniu veltiniu su pasta. Taip plombos atgauna pirminį blizgesį ir estetiką.
Keramikinės restauracijos šiuo atžvilgiu yra pranašesnės, kadangi jos nereikalauja nuolatinio poliravimo ir savo savybėmis yra panašesnės į natūralius dantis.
Tik su jūsų pagalba, jums lankantis reguliariai, mes galime užtikrinti maksimaliai ilgą restauracijų tarnavimo laiką.